عکس‌های ماهواره‌ای، گزارش‌ها حاکی از آن است که بلاروس در حال ساخت اردوگاه ارتش برای جنگنده‌های واگنر است.

تصاویر ماهواره ای تحلیل شده توسط آسوشیتدپرس در روز شنبه نشان می دهد که به نظر می رسد یک اردوگاه جدید به سبک نظامی در بلاروس ساخته شده است، با اظهارات یک گروه چریکی بلاروس و مقامات نشان می دهد که ممکن است از آن برای اسکان مبارزان گروه مزدور واگنر استفاده شود.

تصاویر ارائه شده توسط Planet Labs PLC نشان می دهد که ده ها چادر طی دو هفته گذشته در یک پایگاه نظامی سابق در خارج از Osipovichi، شهری در 230 کیلومتری (142 مایلی) شمال مرز اوکراین برپا شده است. عکس ماهواره‌ای که در 15 ژوئن گرفته شده است، هیچ نشانه‌ای از ردیف‌های ساختارهای سفید و سبز را نشان نمی‌دهد که به وضوح در تصویر بعدی به تاریخ 30 ژوئن قابل مشاهده است.

یوگنی پریگوژین، رئیس واگنر و مبارزانش هفته گذشته پس از اینکه مینسک به میانجی‌گری برای پایان دادن به شورش مسلحانه این گروه مزدور کمک کرد، از پیگرد قانونی فرار کردند و به بلاروس پناهنده شدند. شورش نافرجام باعث شد که نیروهای واگنر که در کنار نیروهای روسیه در اوکراین جنگیده بودند، یک مقر نظامی در جنوب روسیه را به تصرف خود درآوردند و صدها کیلومتر (مایل) به سمت مسکو حرکت کردند، ظاهراً بدون مانع.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور مستبد بلاروس، گفت که کشورش، متحد نزدیک و وابسته مسکو، می‌تواند از تجربه و تخصص واگنر استفاده کند و اعلام کرد که او به جنگجویان پیشنهاد کرده است که یک «واحد نظامی متروکه» برای ایجاد اردوگاه ایجاد کنند.

آلیاکساندر آزاراو، رهبر گروه چریکی ضد لوکاشنکو BYPOL متشکل از اعضای سابق ارتش، روز پنجشنبه تلفنی به آسوشیتدپرس گفت که ساخت یک سایت برای مزدوران واگنر در نزدیکی اوسیپوویچی در حال انجام است.

سخنگوی نیروهای مرزی اوکراین روز شنبه به رسانه‌های اوکراینی گفت تا 8000 جنگنده از نیروی نظامی خصوصی واگنر ممکن است در بلاروس مستقر شوند. آندری دمچنکو در گفتگو با روزنامه Ukrainska Pravda گفت اوکراین در پاسخ به این اقدام مرز 1084 کیلومتری خود با بلاروس را تقویت خواهد کرد.

لوکاشنکو قبلاً به کرملین اجازه داده بود از خاک بلاروس برای اعزام نیرو و سلاح به اوکراین استفاده کند. او همچنین از ادامه حضور مسلحانه روسیه در بلاروس، از جمله اردوها و تمرین‌های نظامی مشترک، و همچنین استقرار برخی از سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی روسیه در بلاروس استقبال کرده است.

دمچنکو روز شنبه به Ukrainska Pravda گفت که تا این هفته، حدود 2000 سرباز از واحدهای منظم ارتش روسیه در بلاروس مستقر هستند.

در مراسم جشن عصر جمعه به مناسبت روز استقلال بلاروس، لوکاشنکو گفت که نیروهای مسلح بلاروس می توانند از آموزش های اعضای واگنر بهره مند شوند و تاکید کرد که مزدوران “تهدیدی” برای بلاروس ها نیستند.

وی همچنین اعلام کرد که “مطمئن است” بلاروس مجبور نیست از سلاح های هسته ای مستقر در خاک خود استفاده کند و مستقیماً در جنگ مسکو علیه اوکراین دخالت نخواهد کرد.

هرچه بیشتر زندگی کنیم، بیشتر متقاعد می‌شویم که (سلاح‌های هسته‌ای) باید با ما، در بلاروس، در مکانی امن باشد. و من مطمئن هستم که ما هرگز مجبور نخواهیم شد تا زمانی که آنها را داریم از آنها استفاده کنیم و دشمن هرگز پا در خاک ما نخواهد گذاشت.”

نمایش کامل مقاله

© Copyright 2023 Associated Press. تمامی حقوق محفوظ است. این مطالب را نمی توان منتشر کرد، پخش کرد، بازنویسی کرد یا دوباره توزیع کرد.

#عکسهای #ماهوارهای #گزارشها #حاکی #از #آن #است #که #بلاروس #در #حال #ساخت #اردوگاه #ارتش #برای #جنگندههای #واگنر #است