متا مدل هوش مصنوعی تجاری منبع باز را برای رقابت با OpenAI، گوگل منتشر می کند

یک خواننده ناشناس گزارشی از ZDNet نقل می کند: متا که قبلاً با نام فیس بوک شناخته می شد، قرار است نسخه تجاری LLaMA را منتشر کند، مدل زبان منبع باز آن (LLM) که از هوش مصنوعی (AI) برای تولید متن، تصاویر و کد استفاده می کند. LLaMA که مخفف کلمه Large Language Model Meta AI است، در ماه فوریه به عنوان یک مدل پایه کوچک به طور عمومی معرفی شد و در اختیار محققان و دانشگاهیان قرار گرفت. در حال حاضر، فایننشال تایمز گزارش می دهد که متا آماده است تا نسخه تجاری این مدل را منتشر کند، که توسعه دهندگان و کسب و کارها را قادر می سازد تا برنامه های کاربردی با استفاده از مدل پایه بسازند.

از آنجایی که این یک فناوری AI منبع باز است، دسترسی تجاری به LLaMA به مشاغل با هر اندازه این فرصت را می دهد تا هوش مصنوعی را تطبیق داده و بهبود بخشند، نوآوری های فناوری را در بخش های مختلف تسریع می بخشد و به طور بالقوه منجر به مدل های قوی تر می شود. LLaMA متا در 7، 13، 33 و 65 میلیارد پارامتر در دسترس است، در مقایسه با LLM ChatGPT، GPT-3.5، که تأیید شده است که دارای 175 میلیارد پارامتر است. OpenAI نگفته است که GPT-4 چند پارامتر دارد، اما تخمین زده می شود که بیش از 1 تریلیون پارامتر داشته باشد – هر چه پارامترهای بیشتری باشد، مدل بهتر می تواند ورودی را درک کند و خروجی مناسب تولید کند.

اگرچه مدل های AI منبع باز در حال حاضر وجود دارند، راه اندازی تجاری LLaMA متا هنوز یک گام مهم است، زیرا از بسیاری از LLM های منبع باز موجود در بازار بزرگتر است و این واقعیت که از یکی از بزرگترین شرکت های فناوری است. در جهان. این راه‌اندازی به این معنی است که متا به طور مستقیم با OpenAI و گوگل تحت حمایت مایکروسافت رقابت می‌کند و این رقابت می‌تواند به معنای پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینه هوش مصنوعی باشد. نرم افزار بسته یا اختصاصی، مانند آنچه در ChatGPT OpenAI استفاده می شود، انتقادهایی را در مورد شفافیت و امنیت به دنبال داشته است.

#متا #مدل #هوش #مصنوعی #تجاری #منبع #باز #را #برای #رقابت #با #OpenAI #گوگل #منتشر #می #کند