گوگل در پاسخ به قانون اخبار آنلاین، پیوندهای خبری را در کانادا حذف می کند

گوگل روز پنجشنبه اعلام کرد که پس از اجرایی شدن قانون جدیدی که برای جبران خسارت رسانه‌ها به کار می‌رود، محتوای اخبار کانادایی را از جستجو، اخبار و محصولات کشف‌شده حذف خواهد کرد. CBC.ca گزارش می دهد: کنت واکر، رئیس امور جهانی، گفت: “ما ناامیدیم که به این نتیجه رسیده است. ما این تصمیم یا تأثیرات آن را ساده نمی‌گیریم و معتقدیم که مهم است هر چه زودتر با ناشران کانادایی و کاربرانمان شفاف باشیم.” در گوگل و آلفابت “تصمیم بی سابقه برای تعیین قیمت برای لینک ها (به اصطلاح “مالیات لینک”) عدم اطمینان را برای محصولات ما ایجاد می کند و ما را در معرض مسئولیت های مالی بدون محدودیت صرفاً برای تسهیل دسترسی کانادایی ها به اخبار ناشران کانادایی قرار می دهد.”

نخست‌وزیر جاستین ترودو گفت که دولت مطمئن است گوگل به این قانون رسیدگی خواهد کرد. “من می گویم گفتگوها با گوگل ادامه دارد. مهم است که ما راهی پیدا کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که کانادایی ها می توانند به انواع مختلف محتوا به محتوا دسترسی داشته باشند، اما همچنین از روزنامه نگاری مستقل دقیق که نقش اساسی در دموکراسی های ما دارد، محافظت می کنیم.” ” او گفت. ما می دانیم که دموکراسی ها فقط با رسانه های مختلف و مستقل قوی کار می کنند و ما به کار برای آن ادامه خواهیم داد.»

این لایحه به عنوان راهی برای حلال نگه داشتن رسانه های خبری پس از انتقال گسترده تبلیغات به پلتفرم های دیجیتال مطرح شده است و عملاً جریان درآمدی عمده برای روزنامه نگاری را از بین می برد. (…) در تلاشی برای معکوس کردن کاهش درآمد، رژیم نظارتی جدید دولت، شرکت‌هایی مانند گوگل و فیسبوک متعلق به متا – و دیگر پلتفرم‌های آنلاین بزرگی که محتوای خبری را بازتولید می‌کنند یا دسترسی به آن را تسهیل می‌کنند – ملزم می‌کند که پرداخت کنند. برای پست کردن محتوا یا گذراندن یک فرآیند داوری الزام آور که توسط یک تنظیم کننده بازوها، کمیسیون رادیو تلویزیون و ارتباطات راه دور کانادا (CRTC) رهبری می شود. اگر رسانه‌ای به طور منظم دو یا چند روزنامه‌نگار را در کانادا استخدام کند، تا حد زیادی در داخل کانادا فعالیت کند و محتوایی تولید کند که در این کشور ویرایش و طراحی می‌شود، یک کسب‌وکار خبری واجد شرایط محسوب می‌شود. گوگل و متا اعلام کرده‌اند که ترجیح می‌دهند به‌جای پرداختن به این فرآیند، به‌کلی از کسب‌وکار ارسال اخبار خارج شوند. متا همچنین هفته گذشته اعلام کرد که تمام محتوای خبری فیس بوک و اینستاگرام را برای کاربران کانادایی حذف خواهد کرد. اطلاعات بیشتر در مورد قانون خبر آنلاین را می توانید اینجا بخوانید.

#گوگل #در #پاسخ #به #قانون #اخبار #آنلاین #پیوندهای #خبری #را #در #کانادا #حذف #می #کند